Banjaluka ruši predrasude: Mladi iz Federacije u ovaj grad dolaze sa strahom, a vraćaju se sa najlepšim utiscima
Teško je poverovati da mladi iz Federacije, posebno iz onih delova gde nemaju priliku da lično upoznaju Srbe, strahuju šta bi im se moglo desiti ako posete Banjaluku koja se nalazi u Republici Srpskoj. Razlog tome su brojne verske i nacionalne predrasude sa kojima mladi odrastaju, a iz kojih ne uspevaju da izgrade svoje lično mišljenje. Da je tako možete se uveriti i kroz kratki dokumentarni film „Tamo“ u kojem je snimljeno kako reaguje nekoliko mladih ljudi koji po prvi put odlučuju doći u Banjaluku i videti šta ih tamo čeka
Da li bi otišao TAMO? TAMO u nepoznato, TAMO među strance, TAMO gde je drugačije… Upravo o tome govori dokumentarni film “TAMO”, prikazujući realnost života u verski i etnički podeljenim sredinama kroz oči mladih, te šta se dogodi kada oni posete sredinu drugačiju od one u kojoj su odrasli. Mladi iz Gornjeg Vakufa/Uskoplja, Donjeg Vakufa, Jajca, Novog Travnika, Travnika i Velike Kladuše, su, na poziv mladih iz Banje Luke, boravili u Banjoj Luci i upoznali se sa kulturno-istorijskim i verskim znamenitostima grada.
Mišljenja i zapažanja učesnika programa o životu u takvim sredinama, te njihovo upoznavanje sa multikulturalnom i verski raznolikom Banjom Lukom, prenose oni sami. Kroz njihove intervjue i izjave, publika dobija uvid u to kako je zapravo otići TAMO, šta se to TAMO nalazi i šta je TAMO moguće naučiti.
Film je premijerno prikazan u prepunoj sali Doma omladine u sklopu događaja “Novo mlado lice grada”, gde je pored filma publika mogla čuti inspirativne govore mladih iz 5 mesnih zajednica Grada Banje Luke koji su se predstavili putem platforme slobode govora T.A.L.K.S. (koncept TEDex).
.jpg)
O iskustvima sa snimanja govori režiser filma, Dajan Javorac. -Radeći na filmu, dobili smo priliku da gledaocu odgovorimo na pitanje kako je ući u crkvu ili džamiju, ako nikad nisi bio tamo. Kakva je atmosfera unutra, koliko je to drugačije od tvoje vjere? Snimajući odgovore na ova pitanja i sam sam naučio mnogo, ali i osjetio koliko vjera može da bude faktor pomirenja, koliko vjerski poglavari mogu da utiču na bolje sutra u BiH, izjavio je Javorac.
Iz Instituta “ Perpetuum mobile”, koji je realizator projekta “ Connecting the dots” u okviru kojeg je film i snimljen, kažu da su presrećni što ovako značajnim događajem završavaju 2019. godinu, jer je projekat pokazao kako, na pozitivan način, možemo pokrenuti priču o važnim temama za naše društvo.
Večernje Novosti
Comments
Post a Comment