BRATUNAC: SJEĆANJE NA UBIJENE SRPSKE CIVILE U ZAGONIMA I KRNJIĆIMA

Žrtve: Rada Gvozdenović (17) i Rada Milošević (24)



Ni 25 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, u Bosni i Hercegovini još uvijek nije zavladao mir. I dalje su na snazi duboke etničke i entitetske podjele a nacionalističke ideologije još uvijek nisu pobjeđene. Svaka nova sudska presuda samo nas vraća korak unazad jer svaki narod govori samo o svojim žrtvama dok žrtve one druge strane negira ili pak opravdava počinjene zločine.

Svaka žrtva zaslužuje jednako poštovanje ma koje vjere i nacije ona bila. 

U nedjelju 5. jula u bratunačkim selima Zagoni i Krnjići biće obilježena 28-a godišnjica zločina nad 38 civila srpske nacionalnosti koji su ubijeni na taj dan prilikom napada pripadnika Armije Bosne i Hercegovine na ova dva sela. Među ubijenima je bilo dvanaest žena i dvoje djece a četrnaest osoba je bilo starije od šezdeset godina. Za zločine počinjene u ova dva sela još uvijek niko nije odgovarao.


Rada Milošević imala je 24 godine kada je zlostavljana pa ubijena u svojoj porodičnoj kući dok je njen četvorogodišnji sin Aleksandar odveden u logor u Srebrenici gdje je nakon dva mjeseca razmijenjen. Tog dana zajedno sa njom je ubijena i njena svekrva Ljubica Milošević.

Na današnji dan 1992. odveden je u srebrenički logor moj četvorogodišnji unuk Aleksandar Milošević, nakon što je u kući ubijena moja kćerka Rada, na čijem tijelu su pronađeni tragovi mučenja rekla je za RTRS 2010. Desanka, majka ubijene djevojke.

Samo par kuća dalje ubijena je još jedna Rada. Riječ je o Radi Gvozdenović, djevojčici od 17 godina koja je bila đak generacije. 

Njen brat Radomir Gvozdenović preživio je upad pripadnika Armije BiH u Zagone a medijima je ispričao: Bilo je mirno. Narod je bio na njivama i kupili smo sijeno kada je zapucalo i začula se urnebesna galama i povici  oko 15.00 časova. Upali su u selo i sve su ubijali i uništavali, a civilima su tvrdim predmetima razbijali glave  Ja nakon pola časa nisam mogao prepoznati rođenu sestru Radu. Bila je iskasapljena...ubijena je moja baka Studenka koja je imala 90 godina i koja nije nikome mogla nanijeti ni zla, niti bilo šta..i dan danas niko nije odgovarao za taj zločin, samo se pitam dal će i kad iko odgovarati za ovaj masakr. 
Njegov brat Tatomir bio je srednjoškolac i kaže da je njihova ubijena i masakrirana sestra Rada bila u majici, kratkim pantalonama i papučama. Tek je završila srednju školu kao đak generacije i nikome nije predstavljala prijetnju, a ubijena je u dvorištu iznad kuće.
- Bila je vidni civil. To je svako mogao vidjeti. Godinama ponavljamo da niko nije odgovarao za zločin počinjen nad mještanima civilima iz srpskog sela Zagoni i da pravde nema. Mi nikoga nismo ugrožavali i napadali. Napali su nas i sve opljačkali, popalili i pobili samo zato što smo Srbi. Niko nije odgovarao i to je žalosno, ali pravda Božija stigne svakoga pa će stići i počinioce ovih zločina, rekao je Tatomir za SRNU.

Nepokretna starica Mileva Dimitrić (82) je ubijena u svojoj kući sa unukom Mirkom koji je imao 17 godina. U selu Krnjići živ je zapaljen nepokretni učitelj Vaso Parača (80), a ubijen je i direktor Osnovne Škole, Rade Trimanović. Tokom služenja vjerskog obreda ubijen je sveštenik Boban Lazarević a pravoslavna crkva je teško oštećena. U svojoj kući je poginuo dječak Nebojša Milošević (16) a među žrtvama su i Rajko Gvozdenović (68), Ilija Simić (80), Miljana Mićić (65), Ivana Ivanović (20), Olga Marković (57), Soka Vujić (62) i mnogi drugi. Domaćice Miroslava Jovanović i Dušanka Paunović su takođe ubijene a prije ubistva su višestruko zlostavljane. 

Za zločin do danas niko nije osuđen, a porodice žrtava čvrsto vjeruju da će Tužilaštvo podići optužnicu i procesuirati sve odgovorne.

Iskorišćeni izvori: Nezavisne Novine, RTRS, SRNA






Comments